Czym jest tabletka dzień po?Pigułka dzień po to tabletka zapobiegająca zajściu w ciążę po seksie bez zabezpieczenia. Może być przepisany przez lekarza i farmaceutę, ale nie przez pielęgniarki czy położne. Tabletka dzień po (lub antykoncepcja awaryjna) to antykoncepcja awaryjna, którą można zażyć do 72 godzin po stosunku bez zabezpieczenia, aby zapobiec ciąży. Jest najskuteczniejsza, gdy zostanie zażyta tak szybko, jak to możliwe, dlatego ważne jest, aby jak najszybciej skontaktować się z lekarzem rodzinnym lub farmaceutą, jeśli uważasz, że potrzebujesz pigułki „dzień po”.

Po co jest tabletka dzień po?

Coraz więcej osób decyduje się na wykupienie tabletki dzień po jako środka antykoncepcyjnego. Tabletka dzień po jest proste w użytkowaniu i skuteczne – to ostatnie zalety są bardzo ważne, jeśli chcemy pozostawić tradycyjne metody antykoncepcji do czasu, gdy będziemy gotowe na rozpoczęcie tworzenia rodziny. Tabletka dzień po daje stuprocentową gwarancję, że nie dojdzie do zapłodnienia. Tabletki dzień po nie są zabiegiem leczniczym i nie musimy się obawiać wprowadzenia żadnych skutków ubocznych.

Użytkowanie tabletek dzień po jest jednym ze sposobów uniknięcia ciąży. Przepisana tabletka dzień po powoduje zatrzymanie płodnej menstruacji, a nawet jej brak. Tabletka dzień po wpływa też na przerwanie cyklu miesiączkowego. Do zalet takiego środka antykoncepcyjnego należy:

- brak wykonania inwazyjnych zabiegów

- brak wpływu na zdrowie

- brak osłabienia organizmu, który może wystąpić przy stosowaniu innych środków antykoncepcyjnych.

Jak działają tabletki antykoncepcyjne?

Pigułki antykoncepcyjne zawierają hormony, które zapobiegają owulacji i zmieniają śluz szyjki macicy. Pigułki antykoncepcyjne to powszechna forma antykoncepcji stosowana przez ponad 100 milionów kobiet na całym świecie. Pigułka zawiera hormony, które zapobiegają owulacji i zmieniają śluz szyjki macicy, utrudniając przedostanie się plemników do macicy.

Tabletki antykoncepcyjne działają na skutek zastosowanego w nich środka wspomagającego tzw. antykoncepcję hormonalną. Do tego celu stosuje się różne rodzaje estrogenów lub ich pochodnych. Pierwotnie środki te miały za zadanie pobudzić kręgosłup, tak aby zapobiec zwykłemu bólowi wywołanym w trakcie stosunku. Po za tym zwalczały one krwawienie miesiączkowe i nie do końca przewidywalną przemianę w nie niektórych nastoletnich dziewcząt.

W jaki sposób wybierać odpowiednie tabletki antykoncepcyjne?

Wybór odpowiedniej pigułki antykoncepcyjnej to bardzo osobista decyzja. Istnieje wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji, która pigułka jest dla Ciebie najlepsza.

Pierwszą rzeczą do rozważenia są skutki uboczne. Różne tabletki mają różne skutki uboczne, dlatego ważne jest, aby dowiedzieć się, co jest dla Ciebie najważniejsze. Na przykład niektórzy ludzie uważają, że nie mogą zażywać pigułki, ponieważ powoduje to trądzik, podczas gdy inni uważają, że ich wahania nastroju są zbyt duże, gdy zażywają określony rodzaj pigułki antykoncepcyjnej.

Kolejną rzeczą do rozważenia jest Twój styl życia i częstotliwość uprawiania seksu. Na przykład, jeśli uprawiasz seks nieregularnie, długo działający odwracalny środek antykoncepcyjny (LARC), taki jak implant lub wkładka domaciczna, może być dla ciebie bardziej odpowiedni niż codzienna pigułka hormonalna, ponieważ nie wymagają one codziennego działania od użytkownika.

Najlepszym sposobem na wybór odpowiednich tabletek antykoncepcyjnych jest przeprowadzenie rozprawy zarówno z lekarzem prowadzącym, jak i z apteczką internetową. Na pewno znajdziesz tam wiele świeżych opinii ludzi, którzy już korzystali z tej drogi. Warto też przyjrzeć się szczegółowo sposobowi działania poszczególnych pigułek.